Short description
| Interfaces | 1x RS232, 1x Ethernet, 1x POWERLINK V1/V2, 2x USB, 1x X2X Link |
| System module | CPU |
General information
CPU and X2X Link power supply
| Input voltage | 24 VDC -15% / +20% |
| Input current | Max. 2.2 A |
| Fuse | Integrated, cannot be replaced |
| Reverse polarity protection | Yes |
X2X Link power supply output
Input I/O power supply
| Input voltage | 24 VDC -15% / +20% |
| Fuse | Required line fuse: Max. 10 A, slow-blow |
Output I/O power supply
| Nominal output voltage | 24 VDC |
| Permissible contact load | 10 A |
Power supply - General information
| Status indicators | Overload, operating status, module status, RS232 data transfer |
| Diagnostics | |
| RS232 data transfer | Yes, using LED status indicator |
| Module run/error | Yes, using LED status indicator and software |
| Overload | Yes, using LED status indicator and software |
| Electrical isolation | |
| I/O supply - I/O power supply | No |
| CPU/X2X Link supply - CPU/X2X Link power supply | Yes |
Controller
Interfaces
| Interface IF1 | |
| Type | RS232 |
| Variant | Connection via 12-pin terminal block TB12 |
| Transfer rate | Max. 115.2 kbit/s |
| Interface IF2 | |
| Type | Ethernet |
| Variant | Shielded RJ45 |
| Line length | Max. 100 m between 2 stations (segment length) |
| Transfer rate | 10/100 Mbit/s |
| Interface IF3 | |
| Fieldbus | POWERLINK V1/V2 |
| Type | 100BASE-T (ANSI/IEEE 802.3) |
| Variant | Shielded RJ45 |
| Line length | Max. 100 m between 2 stations (segment length) |
| Transfer rate | 100 Mbit/s |
| Interface IF4 | |
| Type | USB 1.1 |
| Variant | Type A |
| Max. output current | 0.5 A |
| Interface IF5 | |
| Type | USB 1.1 |
| Variant | Type A |
| Max. output current | 0.5 A |
| Interface IF6 | |
| Type | X2X Link master |
| Quantity | 1 |
Operating conditions
| Mounting orientation | |
| Horizontal | Yes |
| Vertical | Yes |
| Installation elevation above sea level | |
| 0 to 2000 m | No limitation |
| >2000 m | Reduction of ambient temperature by 0.5°C per 100 m |
| Degree of protection per EN 60529 | IP20 |
Ambient conditions
| Temperature | |
| Operation | |
| Horizontal mounting orientation | 0 to 55°C, fanless: 0 to 45°C |
| Vertical mounting orientation | 0 to 55°C, fanless not permitted |
| Derating | - |
| Storage | -25 to 70°C |
| Transport | -25 to 70°C |
| Relative humidity | |
| Operation | 5 to 95%, non-condensing |
| Storage | 5 to 95%, non-condensing |
| Transport | 5 to 95%, non-condensing |
Mechanical properties
| Note |
Order application memory (CompactFlash) separately. Backup battery included in delivery X20 end cover plate (right) included in delivery 12-pin X20 terminal block included in delivery Interface module slot covers included in delivery |
| Dimensions | |
| Width | 150 mm |
| Height | 99 mm |
| Depth | 85 mm |
Número de material:
X20CP1486Descripción:
- Intel Celeron 650 Performance with additional I/O processor
- Ethernet, POWERLINK and USB onboard
- 1 slot for modular interface expansion
- CompactFlash as removable application memory
- Fan can be exchanged from the outside, tool-free
- Extremely compact
The X20CP1486 is a high-performance CPU for the X20 System. This CPU can be used anywhere from high-end applications in machine manufacturing to demanding tasks in process control.
Ethernet and USB are onboard. In addition, the CPU has a POWERLINK connection for real-time communication. The only differences from the X20CP3486 are that the X20CP1486 only has one slot for interface modules and a smaller width.
Accesorios obligatorios
CompactFlash cards
| 0CFCRD.016GE.02 | CompactFlash 16 GB extended temp. |
| 0CFCRD.0512E.02 | CompactFlash 512 MB extended temp. |
| 0CFCRD.1024E.02 | CompactFlash 1024 MB extended temp. |
| 0CFCRD.2048E.02 | CompactFlash 2048 MB extended temp. |
| 0CFCRD.4096E.02 | CompactFlash 4096 MB extended temp. |
| 0CFCRD.8192E.02 | CompactFlash 8 GB extended temp. |
| 5CFCRD.2048-06 | CompactFlash 2 GB B&R (SLC) |
Accesorios opcionales
Batteries
| 0AC201.91 | Lithium batteries 4 pcs., 3 V / 950 mAh button cell |
| 4A0006.00-000 | Lithium battery, 3 V / 950 mAh, button cell |
Miscellaneous
| X20AC0EF1 | X20 CPU removable fan |
| Actualizaciones de hardware de Automation Studio | Versión (fecha) | Descargar |
|---|---|---|
| V2.6 HW Upgrade (X20CP1486) | EXE / 2 MB | |
| V3.0 HW Upgrade (X20CP1486) | EXE / 4 MB | |
| V4.0 HW Upgrade (X20CP1486) | EXE / 2 MB |
| Documentación | Versión (fecha) | Descargar |
|---|---|---|
| Datasheet X20CP1486 | PDF / 4 MB | |
| X20 Package leaflet ATEX/CSA | PDF / 2 MB |
| E-CAD (plantillas Electro o EPLAN) | Versión (fecha) | Descargar |
|---|---|---|
| X20 EPLAN P8 from V2.4 | EXE / 160 MB |
| M-CAD (plantillas mecánicas) | Versión (fecha) | Descargar |
|---|---|---|
| 3D File DXF/STEP X20 CPU modules X20CP1x8x | ZIP / 7 MB | |
| Dimensions PDF X20 CPU 1-Slot X20CP148x | PDF / 5 KB |