General information
| LEDs | 1x Run (green), 1x Error (red) |
| Key labels | With slide-in labels |
| Certifications | |
| CE | Yes |
| CRA (Cyber Resilience Act) | In preparation |
| UL |
cULus E115267 Industrial control equipment |
Interfaces
| X2X | |
| Type | X2X slave |
| Variant | 8-pin male multipoint connector |
| Internal bus power supply | Yes |
| Distance between 2 stations | 100 m |
| Electrical isolation | No |
Keys
| Illuminated ring keys | 5x B&R illuminated ring keys (round) |
| Illuminated ring keys | |
| Color | With 4-color illumination, green, yellow, red, white (4 keys) / green, yellow, red, blue (1 key) |
| Service life | >1,000,000 actuations |
Electrical properties
| Nominal voltage | 24 VDC ±25%, galvanically isolated |
| Inrush current | Max. 20 A for < 1 ms |
| Power consumption | Max. 0.35 A |
Operating conditions
| Degree of protection per EN 60529 |
Front: IP65 Back: IP20 |
| Degree of protection per UL 50 | Front: Type 4X indoor use only |
Ambient conditions
| Temperature | |
| Operation | 0 to +50°C |
| Storage | -20 to +60°C |
| Transport | -20 to +60°C |
| Relative humidity | |
| Operation |
T ≤ 40°C: 5 to 90%, non-condensing T > 40°C: <75%, non-condensing |
| Storage |
T ≤ 40°C: 5 to 90%, non-condensing T > 40°C: <75%, non-condensing |
| Transport |
T ≤ 40°C: 5 to 90%, non-condensing T > 40°C: <75%, non-condensing |
| Elevation | |
| Operation | Max. 3000 m |
Mechanical properties
| Housing | |
| Material | Plastic |
| Front | |
| Frame | Plastic |
| Panel overlay | |
| Material | Polyester |
| Design | White aluminum |
| Gasket | Flat gasket around display front |
| Dimensions | |
| Width | 172 mm |
| Height | 52 mm |
| Depth | 40.4 mm |
| Weight | 134 g |
Número de material:
4XP0057.00-00WDescripción:
X2X keypad module, white aluminum, 5 B&R illuminated ring keys, with 4-color illumination: Green, yellow, red, white (4 keys) / green, yellow, red, blue (1 key), X2X interface, 24 VDC, terminal blocks included in delivery, width suitable for 5.7" Power Panel T/C
Información adicional:
Incluido en la entrega
Terminal blocks
| 0TB6103.4100 | Accessory terminal block, 3-pin (3.81), cage clamp terminal block 1.5 mm² |
| 0TB6108.4100 | Accessory terminal block, 8-pin (3.81), cage clamp terminal block 1.5 mm² |
| Actualizaciones de hardware de Automation Studio | Versión (fecha) | Descargar |
|---|---|---|
| V3.0 HW Upgrade (4XP0057.00-00W) | EXE / 3 MB | |
| V4.0 HW Upgrade (4XP0057.00-00W) | EXE / 3 MB | |
| V6.0 HW Upgrade (4XP0057.00-00W) | EXE / 3 MB |
| Certificados | Versión (fecha) | Descargar |
|---|---|---|
| UL61010-1 Certificate of compliance E115267_vD2006_2019-01 | PDF / 60 KB |
| Documentación | Versión (fecha) | Descargar |
|---|---|---|
| Keypad modules for Power Panel T-/C-Series - User's Manual | PDF / 14 MB |
| E-CAD (plantillas Electro o EPLAN) | Versión (fecha) | Descargar |
|---|---|---|
| Panel EPLAN P8 from V2.4 | EXE / 67 MB |
| M-CAD (plantillas mecánicas) | Versión (fecha) | Descargar |
|---|---|---|
| CAD 3D 4XP0057.00-00x | ZIP / 2 MB | |
| Legend strip template 4XP0057.00-00x | ZIP / 154 KB |