General information
| LEDs | 1x Run (green), 1x Error (red) |
| Certifications | |
| CE | Yes |
| CRA (Cyber Resilience Act) | In preparation |
| UL |
cULus E115267 Industrial control equipment |
Interfaces
| X2X | |
| Type | X2X slave |
| Variant | 8-pin male multipoint connector |
| Internal bus power supply | Yes |
| Distance between 2 stations | 100 m |
| Electrical isolation | No |
Keys
| Illuminated ring keys | 6x B&R illuminated ring keys (round) |
| Illuminated ring keys | |
| Color |
2x (red, yellow, green, white) 3x (red, yellow, green) 1x (red, yellow, green, blue) |
Features
| Emergency stop | |
| Type | Rafix 22FS+, 1.30.273.511/0300 |
| Contact element | 2x normally closed contact |
Electrical properties
| Nominal voltage | 24 VDC ±25%, galvanically isolated |
| Inrush current | Max. 20 A for < 1 ms |
| Power consumption | 240 mA |
Operating conditions
| Degree of protection per EN 60529 |
Back: IP20 Front: IP65 |
| Degree of protection per UL 50 | NEMA 250 type 4X, protected against dust and hose-directed water (front) |
Ambient conditions
| Temperature | |
| Operation | 0 to +50°C |
| Storage | -20 to +60°C |
| Transport | -20 to +60°C |
| Relative humidity | |
| Operation |
T ≤ 40°C: 5 to 90%, non-condensing T > 40°C: <75%, non-condensing |
| Storage |
T ≤ 40°C: 5 to 90%, non-condensing T > 40°C: <75%, non-condensing |
| Transport |
T ≤ 40°C: 5 to 90%, non-condensing T > 40°C: <75%, non-condensing |
| Elevation | |
| Operation | Max. 3000 m |
Mechanical properties
| Housing | |
| Material | Metal |
| Front | |
| Frame | Aluminum, naturally anodized |
| Design | RAL 9006 |
| Panel overlay | |
| Material | Polyester |
| Gasket | Flat gasket around display front |
| Dimensions | |
| Width | 170 mm |
| Height | 80 mm |
| Depth | 32 mm |
| Weight | 430 g |
Número de material:
4XP0000.00-K43Descripción:
- X2X keyboard
- 6 B&R illuminated ring keys (multi-colored)
- Emergency stop
- White aluminum front foil
Incluido en la entrega
Terminal blocks
| 0TB703.81 | Accessory 3-pin cage clamp terminal block, pitch 3.5 |
Accesorios obligatorios
Accessories
| 0TB1104.8100 | Accessory terminal block (3.5), 4-pin, cage clamp terminal block, 1.5 mm², protected against vibration by the screw flange |
Terminal blocks
| 0TB1108.8110 | Accessory terminal block, 8-pin, cage clamp terminal block, 1.5 mm², protected against vibration by the screw flange |
| Actualizaciones de hardware de Automation Studio | Versión (fecha) | Descargar |
|---|---|---|
| V2.6 HW Upgrade (4XP0000.00-K43) | EXE / 391 KB | |
| V3.0 HW Upgrade (4XP0000.00-K43) | EXE / 2 MB | |
| V4.0 HW Upgrade (4XP0000.00-K43) | EXE / 1 MB | |
| V6.0 HW Upgrade (4XP0000.00-K43) | EXE / 1 MB |
| General | Versión (fecha) | Descargar |
|---|---|---|
| Datasheet 4XP0000.00-K43 | PDF / 439 KB |
| M-CAD (plantillas mecánicas) | Versión (fecha) | Descargar |
|---|---|---|
| 3D file DXF/STEP 4XP0000.00-K43 | ZIP / 887 KB | |
| Legend Strips template | ZIP / 1 MB |