0PS3200.1
General information
Status display Green LED (DC OK), threshold value Uout = 21.5 V
Insulation voltages
Input - Output 4 kV AC (type test)
2 kV AC (routine test)
Input - Ground 2 kV AC (type test)
2 kV AC (routine test)
Output - Ground 500 VDC (routine test)
Connection type Screw terminal
Connection cross section
Input
Wire end sleeves Flexible cables require wire end sleeves in order to fulfill EN 62368 / UL 60950
Flexible 0.2 to 2.5 mm² / 24 to 14 AWG
Inflexible 0.2 to 2.5 mm² / 24 to 14 AWG
Output
Flexible 0.5 to 4 mm² / 12 to 10 AWG
Inflexible 0.5 to 6 mm² / 12 to 10 AWG
Wire stripping length 9 mm (input)
14 mm (output)
Certifications
CE Yes
UKCA Yes
UL cULus E123528
Industrial control equipment
Input
Nominal input voltage 2/3x 400 to 500 VAC
Input voltage 3x 320 to 575 VAC, 45 to 65 Hz
2x 360 to 575 VAC, 45 to 65 Hz
Input current 3x 1.1 A (400 VAC)
3x 0.8 A (480 VAC)
Inrush current limiting <15 A
I2t 0.5 A2s
Power failure bypass >17 ms (400 VAC)
>20 ms (480 VAC)
Switch-on time <1 s (typical)
Power factor (cos φ) 0.67
Leakage current to PE <3.5 mA
Protective circuit Transient surge protection with varistor
Required line fuse for device and line protection 2/3x 6 A (characteristic B)
2/3x 10 A (characteristic B)
2/3x 16 A (characteristic B)
Output
Nominal voltage 24 VDC ±1%
Output power 480 W
Setting range for output voltage 22.5 to 29.5 VDC
Output current
-25 to 55°C 20.0 A
>55°C Derating: 2.5% per °C
Current limiting Approx. 25 A
Control deviation <1% (static load change 10 to 90%)
<2% (dynamic load change 10 to 90%)
<0.1% (input voltage change ±10%)
Rise time <2 ms (UOUT (10 to 90%))
Residual ripple <10 mVSS
Switching peaks <50 mVSS
Can be connected in parallel Yes, to establish redundancy and increase capacity
Can be connected in series No
Max. capacitive load Unlimited
Protection against internal overvoltages Yes, limited to <35 VDC
Protective functions Output protected against continuous short circuit, open circuit and overload
Power back immunity Max. 35 VDC
Output noise suppression Device complies with EN 55011 (class B)
Efficiency, reliability
Efficiency >91%
MTBF >500,000 h, per IEC 61709 (SN 29500)
Power dissipation
Rated load Max. 48 W
No-load operation Max. 6 W
Operating conditions
Mounting orientation
Horizontal Yes
Vertical No
Installation elevation above sea level
Maximum 4000 m
Ventilation/Cooling Normal convection, no fan required
Degree of protection per EN 60529 IP20
Protection class I, with PE connection
Ambient conditions
Temperature
Operation -25 to 70°C (>55°C derating)
Storage -40 to 85°C
Transport -40 to 85°C
Relative humidity
Operation Max. 95%, non-condensing
Vibration
Operation <15 Hz, amplitude ±2.5 mm, per IEC 60068-2-6
15 to 150 Hz, 2.3 g, 90 min
Shock
Operation 30 g in each direction, per IEC 60068-2-27
Pollution degree 2, per EN 50178
Climate category 3K3, per EN 60721
Mechanical properties
Housing
Material Steel sheet, galvanized
Side panels: Aluminum
Installation Easy top-hat rail installation (NS 35 rails, EN 60715)
Dimensions
Width 115 mm
Height 130 mm
Depth 152.5 mm
Weight 2000 g
Número de material:
0PS3200.1
Descripción:
  • 400 to 500 VAC wide-range input
  • Reliable supply even if one phase briefly fails in 3-phase operation
  • High dielectric strength
  • Can be connected in parallel for increased capacity and redundancy
  • International certification package
  • Wide temperature range from -25 to 70°C
  • Closed metal housing
24 VDC power supply, 3-phase, 20 A, input 400 to 500 VAC, wide range, top-hat rail installation