X67DM9331.L12
Short description
I/O module 8 digital channels, configurable as inputs or outputs using software
General information
Insulation voltage between channel and bus 500 Veff
Nominal voltage 24 VDC
B&R ID code 0x1B15
Sensor/Actuator power supply
Sensor/Actuator current 0.1 A
Summation current 0.5 A
Diagnostics
Outputs Yes, using LED status indicator and software
I/O power supply Yes, using LED status indicator and software
Sensor/Actuator power supply Yes, using LED status indicator and software
Connection type
X2X Link M12, B-coded
Inputs/Outputs 8x M12, A-coded
I/O power supply M8, 4-pin
Power consumption
Internal I/O 1.7 W
X2X Link power supply 0.75 W
Certifications
CE Yes
UKCA Yes
CRA (Cyber Resilience Act) In preparation
ATEX Zone 2, II 3G Ex nA IIA T5 Gc
IP67, Ta = 0 - Max. 60°C
TÜV 05 ATEX 7201X
UL cULus E115267
Industrial control equipment
HazLoc cCSAus 244665
Process control equipment
for hazardous locations
Class I, Division 2, Groups ABCD, T5
KC Yes
I/O power supply
Nominal voltage 24 VDC
Voltage range 18 to 30 VDC
Integrated protective function Reverse polarity protection
Power consumption
Sensor/Actuator power supply Max. 12 W
Sensor/Actuator power supply
Voltage I/O power supply minus voltage drop for short-circuit protection
Voltage drop for short-circuit protection at 0.5 A Max. 2 VDC
Summation current Max. 0.5 A
Short-circuit proof Yes
Digital inputs
Input characteristics per EN 61131-2 Type 1
Input voltage 18 to 30 VDC
Input current at 24 VDC Typ. 4.4 mA
Input circuit Sink
Input filter
Hardware ≤70 μs
Software Default 0 ms, configurable between 0 and 25 ms in 0.2 ms intervals
Input resistance Typ. 5 kΩ
Switching threshold
Low <5 VDC
High >15 VDC
Digital outputs
Variant Current-sourcing FET
Switching voltage I/O power supply minus residual voltage
Nominal output current 2 A
Total nominal current 8 A
Output circuit Source
Diagnostic status Output monitoring with 10 ms delay
Leakage current when the output is switched off 5 µA
Switching on after overload shutdown Approx. 10 ms (depends on the module temperature)
Residual voltage <0.5 V at 2 A nominal current
Peak short-circuit current <21 A
Switching delay
0 → 1 <250 µs
1 → 0 <270 µs
Switching frequency
Resistive load Max. 100 Hz
Braking voltage when switching off inductive loads 50 VDC
Electrical properties
Electrical isolation
Channel isolated from bus
Channel not isolated from channel
Operating conditions
Mounting orientation
Any Yes
Installation elevation above sea level
0 to 2000 m No limitation
>2000 m Reduction of ambient temperature by 0.5°C per 100 m
Degree of protection per EN 60529 IP67
Ambient conditions
Temperature
Operation -25 to 60°C
Derating -
Storage -40 to 85°C
Transport -40 to 85°C
Mechanical properties
Dimensions
Width 53 mm
Height 155 mm
Depth 42 mm
Weight 325 g
Torque for connections
M8 Max. 0.4 Nm
M12 Max. 0.6 Nm
物料号:
X67DM9331.L12
描述:
  • 8 digital channels, configurable as inputs or outputs
  • Outputs can handle up to 2 A
  • Node number switches for setting the X2X Link address
  • Replacement of passive distributors
  • All outputs with single-channel diagnostics
  • Extensive additional status information
This module is equipped with 8 digital channels that can be configured either as inputs or outputs. The inputs are designed for a sink circuit, and the outputs are designed for a source circuit. The outputs can be loaded with up to 2 A. The summation current is 8 A.