Short description
| I/O module | 4 analog inputs ±10 V or 0 to 20 mA / 4 to 20 mA |
General information
Analog inputs
Electrical properties
| Electrical isolation |
Channel isolated from bus Channel not isolated from channel |
Operating conditions
| Mounting orientation | |
| Horizontal | Yes |
| Vertical | Yes |
| Installation elevation above sea level | |
| 0 to 2000 m | No limitation |
| >2000 m | Reduction of ambient temperature by 0.5°C per 100 m |
| Degree of protection per EN 60529 | IP20 |
Ambient conditions
| Temperature | |
| Operation | |
| Horizontal mounting orientation | -25 to 60°C |
| Vertical mounting orientation | -25 to 50°C |
| Derating | - |
| Storage | -40 to 85°C |
| Transport | -40 to 85°C |
| Relative humidity | |
| Operation | 5 to 95%, non-condensing |
| Storage | 5 to 95%, non-condensing |
| Transport | 5 to 95%, non-condensing |
Mechanical properties
| Note |
Order 1x terminal block X20TB12 separately. Order 1x bus module X20BM11 separately. |
| Pitch | 12.5+0.2 mm |
Référence produit:
X20AI4622Description:
X20 analog input module, 4 inputs, ±10 V or 0 to 20 mA / 4 to 20 mA, 13-bit converter resolution, configurable input filter
Accessoires obligatoires
| Automation Studio HW Upgrades | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| V2.6 HW Upgrade (X20AI4622) | EXE / 1 Mo | |
| V3.0 HW Upgrade (X20AI4622) | EXE / 420 Ko | |
| V3.0 HW Upgrade (X20AI4622) | EXE / 1 Mo | |
| V4.0 HW Upgrade (X20AI4622) | EXE / 1 Mo | |
| V6.0 HW Upgrade (X20AI4622) | EXE / 1 Mo |
| Documentation | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| Data sheet X20(c)AI4622 | PDF / 911 Ko | |
| X20 Package leaflet ATEX/CSA | PDF / 2 Mo | |
| X20 System User´s Manual | PDF / 49 Mo |
| E-CAD (modèles Electro ou EPLAN) | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| X20 EPLAN P8 from V2.4 | EXE / 160 Mo |
| M-CAD (modèles mécaniques) | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| 3D File DXF/STEP X20 Electronic module | ZIP / 10 Ko | |
| 3D File STEP X20 I/O-Slice | ZIP / 872 Ko | |
| Dimensions PDF X20 Electronic module | PDF / 3 Ko |