General information
| Capacity | 4096 MB |
| Data retention | 10 years (when new) to 1 year (end of service life) |
| Data reliability | <1 unrecoverable error per 1017 bits read |
| Lifetime monitoring | Yes |
| MTBF | >3,000,000 hours (at 25°C) |
| Servicing | None |
| Supported operating modes | Up to UDMA6 / MDMA4 / PIO6 |
| Continuous reading | |
| Typical | 62 MB/s |
| Continuous writing | |
| Typical | 37.5 MB/s |
| Certifications | |
| CE | Yes |
| UKCA | Yes |
| CRA (Cyber Resilience Act) | In preparation |
| UL |
cULus E115267 Industrial control equipment |
| DNV |
Temperature: B (0 to 55°C) Humidity: B (up to 100%) Vibration: B (4 g) EMC: B (bridge and open deck) |
| LR | ENV1 |
| KR | Yes |
| ABS | Yes |
| BV |
EC33B Temperature: 5 - 55°C Vibration: 4 g EMC: Bridge and open deck |
Endurance
| SLC flash memory | Yes |
| Erase/Write cycles | |
| Guaranteed | 100,000 |
| Wear leveling | Global, dynamic and static |
| Error-correcting code (ECC) | Yes |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Storage health data support | Yes |
Support
| Hardware | X20CPxxxx |
Ambient conditions
| Temperature | |
| Operation | -40 to 85°C |
| Storage | -50 to 100°C |
| Transport | -50 to 100°C |
| Relative humidity | |
| Operation | Max. 85% at 85°C |
| Storage | Max. 85% at 85°C |
| Transport | Max. 85% at 85°C |
| Vibration | |
| Storage | 20 g peak, 10 to 2000 Hz |
| Transport | 20 g peak, 10 to 2000 Hz |
| Shock | |
| Storage | 1500 g peak (JESD22, method B110) |
| Transport | 1500 g peak (JESD22, method B110) |
Mechanical properties
| Dimensions | |
| Width | 42.8 ±0.10 mm |
| Length | 36.4 ±0.15 mm |
| Height | 3.3 ±0.10 mm |
| Weight | 10 g |
Référence produit:
0CFCRD.4096E.02Description:
CompactFlash 4096 MB extended temp.
| Documentation | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| Data sheet CompactFlash 0CFCRD.xxxE.02 | PDF / 205 Ko |