Short description
| Stepper motor | Hybrid stepper motor flange size 60 mm |
General information
| Certifications | |
| CE | Yes |
Specific motor data
| Connection | M12, L-coded (male) |
| Wiring | Bipolar |
| Number of phases | 2 |
| Nominal voltage | 48 VDC |
| Current | 5 A / phase |
| Continuous stall current | 5 A / phase |
| Peak current | 6 A / phase |
| Resistance/Phase | 0.54 Ω ±15% at 25°C |
| Inductance/Phase | 2 mH at 1 kHz, 1 Vrms |
| Voltage constant | 20.9 V/min-1 |
| Torque constant | 0.346 Nm/A |
| Nominal torque | 1.73 Nm |
| Peak torque | 4.22 Nm |
| Holding torque | Min. 3.20 Nm |
| Detent torque | 95 (969) mNm |
| Rotor inertia | 920 gcm² |
General motor data
| Nominal speed | 1000 rpm |
| Stepping angle | 1.8° |
| Average period of operation between failures | Min. 20000 hours |
| Insulation class | B (130°C) |
| Insulation resistance | Min. 100 MΩ |
| Dielectric resistance | 1000 VAC for 1 minute |
| Driver supply voltage | Max. 60 V |
Ambient conditions
| Temperature | |
| Operation | -20 to 50°C |
| Storage | -30 to 70°C |
| Transport | -30 to 70°C |
| Relative humidity | |
| Operation | 15 to 95%, non-condensing |
| Storage | 5 to 95%, non-condensing |
| Transport | 5 to 95%, non-condensing |
Référence produit:
81MPF5.500S100-01Description:
2-phase hybrid stepper motor, 60 mm flange, length 117.2 mm, 5 A, 3.2 Nm holding torque
| Automation Studio HW Upgrades | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| V6.0 HW Upgrade (81MPF5.500S100-01) | EXE / 268 Ko |
| Documentation | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| Stepper motors 81MP | PDF / 13 Mo |
| M-CAD (modèles mécaniques) | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| 3D STP file 81MPF5.500S100-01 | ZIP / 381 Ko |