General information
Encoder inputs
Ambient conditions
| Temperature | |
| Operation | |
| Nominal | 5 to 40°C |
| Maximum | 55°C |
| Storage | -25 to 55°C |
| Transport | -25 to 70°C |
| Relative humidity | |
| Operation | 5 to 85% |
| Storage | 5 to 95% |
| Transport | Max. 95% at 40°C |
Référence produit:
8AC125.60-1Description:
- BiSS encoder interface (Mode C) for installation in ACOPOS servo drives
- Encoder supply 5 V
- Encoder monitoring
| Automation Studio HW Upgrades | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| V3.0 Upgrade (8AC125.60-1) | EXE / 392 Ko | |
| V4.0 HW Upgrade (8AC125.60-1) | EXE / 199 Ko | |
| V6.0 HW Upgrade (8AC125.60-1) | EXE / 560 Ko |
| Certifications | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| ACOPOS KC certificates | ZIP / 601 Ko | |
| E225616 UL Certificate of Compliance ACOPOS | PDF / 242 Ko | |
| EU Declaration Servos ACOPOS | PDF / 271 Ko | |
| UK Declaration Servos ACOPOS | PDF / 109 Ko |
| Documentation | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| ACOPOS User´s Manual | PDF / 49 Mo | |
| Datasheet 8AC125.60-1 | PDF / 716 Ko |
| E-CAD (modèles Electro ou EPLAN) | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| ACOPOS EPLAN P8 from V2.4 | EXE / 23 Mo |