General information
| Certifications | |
| CE | Yes |
| UL |
cULus E225616 Power conversion equipment |
| KC | Yes |
Motor power
| Specified on nameplate, 3-phase |
11 kW 15 PS |
Mains connection
Line-conducted and radiated emissions
| With integrated filter | |
|
Motor cable length per IEC/EN 61800-3 Cat. C1 environment 1 (public power network) |
- |
|
Motor cable length per IEC/EN 61800-3 Cat. C2 environment 1 (public power network) |
- |
|
Motor cable length per IEC/EN 61800-3 Cat. C3 environment 2 (industrial power system) |
- |
| With add-on filter | 8I0FT072.300-1 |
| With add-on filter | |
|
Motor cable length per IEC/EN 61800-3 Cat. C1 environment 1 (public power network) |
≤50 m / ≤25 m |
|
Motor cable length per IEC/EN 61800-3 Cat. C2 environment 1 (public power network) |
≤100 m / ≤50 m |
|
Motor cable length per IEC/EN 61800-3 Cat. C3 environment 2 (industrial power system) |
≤100 m / ≤50 m |
Motor connection
Brake chopper
24 VDC power supply
| Input voltage | 24 VDC (min. 19 V, max. 30 V) |
| Power consumption | 30 W |
Available internal power supplies
| Output voltage 24 VDC | 24 VDC (min. 21 V, max. 27 V) |
| Output voltage 24 VDC | |
| Max. output current at 24 VDC | 200 mA |
| Output voltage 10.5 VDC | 10.5 VDC ±5% |
| Output voltage 10.5 VDC | |
| Max. output current 10.5 VDC | 10 mA |
Safe input - Power removal
| Switching threshold | |
| Low | <5 V |
| High | >15 V |
| Electrical isolation | |
| Input - ACOPOSinverter | Yes |
| Input - Input | No |
| Quantity | 1 |
| Nominal voltage | 24 VDC |
| Response time | ≤100 ms |
| Input impedance | 1.5 kΩ |
| Input circuit | Sink |
Digital inputs
Analog inputs
| Quantity | 2 |
| Electrical isolation | |
| Input - Input | No |
| Input - ACOPOSinverter | Yes |
| Input | |
| Voltage | ±10 V |
| Voltage/Current | 0 to 10 V or 0 to 20 mA |
| Resolution | ±11 bits |
| Sampling time | <2 ms ±0.5 ms |
| Input impedance | |
| Voltage | 30 kΩ |
| Current | 242 Ω |
Relay outputs
| Quantity | 2 |
| Nominal voltage | 30 VDC / 250 VAC |
| Switching capacity | Max. 2 A at 250 VAC or 30 VDC with resistive load |
| Switching capacity | |
| Min. | 3 mA for 24 VDC |
| Max. | |
| With resistive load (cos φ = 1 and L/R = 0 ms) | 2 A for 250 VAC or 30 VDC |
| With inductive load (cos φ = 0.4 and L/R = 7 ms) | 1.5 A for 250 VAC or 30 VDC |
| Execution | |
| Relay 1 | 1 N.O. contact and 1 N.C. contact with a common point |
| Relay 2 | 1 N.O. contact |
| Response time (max.) | <7 ms ±0.5 ms |
| Electrical isolation | |
| Output - ACOPOSinverter | Yes |
| Output - Output | No |
Analog outputs
Operating conditions
Ambient conditions
| Temperature | |
| Storage | -25 to 70°C |
| Vibration | |
| Operation | 3 to 13 Hz: 1.5 mm amplitude / 13 to 200 Hz: 1 g |
| Shock | |
| Operation | 15 g, 11 ms |
Mechanical properties
| Dimensions | |
| Width | 230 mm |
| Height | 400 mm |
| Depth | 213 mm |
| Weight | 9 kg |
Référence produit:
8I84T201100.01P-1Description:
ACOPOSinverter P84, 3x 200 to 240 V, 11 kW, integrated brake chopper, shield plate included in delivery, POWERLINK interface.
Accessoires optionnels
Cable and adapters
| 8I0XD304.301-1 | RJ45 cable, 1 m, for remote use of the display for the ACOPOSinverter. |
| 8I0XD304.303-1 | RJ45 cable, 3 m, for remote use of the display for the ACOPOSinverter. |
| 8I0XD304.305-1 | RJ45 cable, 5 m, for remote use of the display for the ACOPOSinverter. |
| 8I0XD304.310-1 | RJ45 cable, 10 m, for remote use of the display for the ACOPOSinverter. |
DC bus choke
| 8I0DC084.300-1 | DC bus choke 84 A, for ACOPOSinverter P84 3x 200 to 240 V, 11 to 15 kW and 3x 380 to 480 V, 22 to 37 kW. |
Fans (spare part)
| 8I0XF084.055-1 | Fan for ACOPOSinverter P84 3x 200 to 240 V, 11 to 15 kW and 3x 380 to 480 V, 15 to 18.5 kW. |
Feed-through mounting kits
| 8I0MF005.300-1 | Feed-through mounting kit, for ACOPOSinverter P84 3x 200 to 240 V, 11 to 15 kW and 3x 380 to 480 V, 15 to 18.5 kW. |
Graphic display
| 8I0XD301.300-1 | Graphics display for ACOPOSinverter, 240 x 160 pixels, 8 lines, backlight, function keys, navigation key, IP54 protection. |
| 8I0XD302.300-1 | Installation kit, IP54 protection, for graphic display of the ACOPOSinverter. |
| 8I0XD303.300-1 | Front cover for installation kit, IP65 protection, for graphic display of the ACOPOSinverter. |
| 8I0XD305.300-1 | Female to female adapter, RJ45, for graphics display of the ACOPOSinverter. |
Incremental encoder interfaces
| 8I0AC123.300-1 | ACOPOSinverter P84 plug-in module, incremental encoder interface for RS422 signals (TTL), 5 V supply voltage. |
| 8I0AC123.301-1 | ACOPOSinverter P84 plug-in module, incremental encoder interface for RS422 signals (TTL), 15 V supply voltage. |
| 8I0AC123.302-1 | ACOPOSinverter P84 plug-in module, incremental encoder interface for open collector, 12 V supply voltage. |
| 8I0AC123.303-1 | ACOPOSinverter P84 plug-in module, incremental encoder interface for open collector, 15 V supply voltage. |
| 8I0AC123.304-1 | ACOPOSinverter P84 plug-in module, incremental encoder interface for push-pull HTL, 12 V supply voltage. |
| 8I0AC123.305-1 | ACOPOSinverter P84 plug-in module, incremental encoder interface for push-pull HTL, 15 V supply voltage. |
| 8I0AC123.306-1 | ACOPOSinverter P84 plug-in module, incremental encoder interface for push-pull HTL, 24 V supply voltage. |
Optional EMC filters
| 8I0FT072.300-1 | 72 A EMC filter for ACOPOSinverter P84 (3-phase 200-240 V, 11-15 kW and 380-480 V, 15-18.5 kW). |
Optional braking resistors
| 8I0BR010.000-1 | Braking resistor ohmic value: 10 Ω continuous braking power: 1.00 kW degree of protection (IP): IP20 |
Optional line chokes
| 8I0CT060.000-1 | Mains choke 3-phase, 60 A, 50/60 Hz for ACOPOSinverter |
| Automation Studio HW Upgrades | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| V3.0 HW Upgrade (8I84xxxxxxx.01P-1) | EXE / 13 Mo | |
| V4.0 HW Upgrade (8I84xxxxxxx.01P-1) | EXE / 13 Mo |
| Certifications | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| E225616 UL Certificate of Compliance ACOPOSinverter_Px6_Px4 | PDF / 321 Ko |
| Documentation | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| ACOPOSinverter P84 User´s Manual | PDF / 26 Mo |
| Généralités | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| ACPi ParameterTool | Identification pour téléchargement |
| M-CAD (modèles mécaniques) | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| DXF file 8I84_Size5_b | ZIP / 6 Mo |