Short description
| Hub | Modular X20 hub with up to 2 slots for hub expansion modules |
General information
| Status indicators | Module status, bus function |
| Diagnostics | |
| Module status | Yes, using LED status indicator |
| Bus function | Yes, using LED status indicator |
| Power consumption | 2 W |
| Certifications | |
| CE | Yes |
| UKCA | Yes |
| CRA (Cyber Resilience Act) | In preparation |
| ATEX |
Zone 2, II 3G Ex nA nC IIA T5 Gc IP20, Ta (see X20 user's manual) FTZÚ 09 ATEX 0083X |
| UL |
cULus E115267 Industrial control equipment |
| HazLoc |
cCSAus 244665 Process control equipment for hazardous locations Class I, Division 2, Groups ABCD, T5 |
| DNV |
Temperature: B (0 to 55°C) Humidity: B (up to 100%) Vibration: B (4 g) EMC: B (bridge and open deck) |
| CCS | Yes |
| LR | ENV1 |
| KR | Yes |
| ABS | Yes |
| BV |
EC33B Temperature: 5 - 55°C Vibration: 4 g EMC: Bridge and open deck |
| KC | Yes |
Interfaces
| Type | Hub base module |
| Variant | 2x shielded RJ45 |
| Line length | Max. 100 m between 2 stations (segment length) |
| Transfer rate | 100 Mbit/s |
| Transfer | |
| Physical layer | 100BASE-TX |
| Half-duplex | Yes |
| Full-duplex | No |
| Autonegotiation | Yes |
| Auto-MDI/MDIX | Yes |
| Hub propagation delay | 0.96 to 1 µs |
Electrical properties
| Electrical isolation | Power supply isolated from Ethernet (IF1 and IF2) |
Operating conditions
| Mounting orientation | |
| Horizontal | Yes |
| Vertical | Yes |
| Installation elevation above sea level | |
| 0 to 2000 m | No limitation |
| >2000 m | Reduction of ambient temperature by 0.5°C per 100 m |
| Degree of protection per EN 60529 | IP20 |
Ambient conditions
| Temperature | |
| Operation | |
| Horizontal mounting orientation | -25 to 60°C |
| Vertical mounting orientation | -25 to 50°C |
| Derating | - |
| Storage | -40 to 85°C |
| Transport | -40 to 85°C |
| Relative humidity | |
| Operation | 5 to 95%, non-condensing |
| Storage | 5 to 95%, non-condensing |
| Transport | 5 to 95%, non-condensing |
Référence produit:
X20HB8880Description:
- 2x / 4x / 6x Fast Ethernet hub
- Modular construction
- Easily expandable
The X20 hub is a device that can be used universally in standard Ethernet networks or POWERLINK networks. It is suitable for 100 Mbit/s (Fast Ethernet) networks.
The bus modules expanded to the left allow connection of up to 2 hub expansion modules in addition to the hub base module. This means that a single base device provides up to 6 hub interfaces.
Accessoires obligatoires
System modules for X20 hub systems
| X20PS8002 | X20 power supply module, for standalone hub and compact link selector |
System modules for bus controllers
| X20BB80 | X20 bus base, for X20 base module (BC, HB, etc.) and X20 power supply module, X20 end cover plates (left and right) X20AC0SL1/X20AC0SR1 included |
System modules for expandable bus controllers
| X20BB81 | X20 bus base, for X20 base module (BC, HB, etc.) and X20 power supply module, with one expansion slot for X20 add-on module (IF, HB, etc.), X20 end cover plates (left and right) X20AC0SL1/X20AC0SR1 included |
| X20BB82 | X20 bus base, for X20 base module (BC, HB, etc.) and X20 power supply module, with 2 expansion slots for 2 X20 add-on modules (IF, HB, etc.), X20 end cover plates (left and right) X20AC0SL1/X20AC0SR1 included |
Terminal blocks
| X20TB12 | X20 terminal block, 12-pin, 24 VDC keyed |
Accessoires optionnels
System modules for X20 hub systems
| X20HB1881 | X20 hub expansion module, integrated 1-port hub, for multimode fiber optic cables |
| X20HB1882 | X20 hub expansion module, integrated 1-port hub, for monomode fiber optic cables |
| X20HB2880 | X20 hub expansion module, integrated 2-port hub, 2x RJ45 |
| X20HB2881 | X20 hub expansion module, integrated 2-port hub, for fiber optic cables |
| Automation Studio HW Upgrades | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| V4.0 HW Upgrade (X20HB8880) | EXE / 826 Ko |
| Documentation | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| Datasheet X20(c)HB8880 | PDF / 2 Mo | |
| Redundancy for control systems | PDF / 9 Mo | |
| X20 Package leaflet ATEX/CSA | PDF / 2 Mo | |
| X20 System User´s Manual | PDF / 49 Mo |
| E-CAD (modèles Electro ou EPLAN) | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| X20 EPLAN P8 from V2.4 | EXE / 160 Mo |
| M-CAD (modèles mécaniques) | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| 3D File STEP/DXF X20 Module | ZIP / 1 Mo |