Short description
| Accessories | Shield connection clamp for X20 |
General information
| Connection type | Screw terminal |
| Certifications | |
| CE | Yes |
| UKCA | Yes |
| CRA (Cyber Resilience Act) | Not applicable |
Mains connection
| Terminal cable cross section dimension of shield connection | 3 to 14 mm |
Mechanical properties
| Dimensions | |
| Width | 17 mm |
| Length | 19.5 mm |
| Height | 59.3 mm |
| Torque for connections | |
| M4 | 0.8 Nm |
Référence produit:
X20AC0SA14.0010Description:
X20 shield connection clamp 3 to 14 mm, 10 pieces
| Certifications | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| EU Declaration of conformity PLC X20 | PDF / 169 Ko |
| Documentation | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| X20 Shield connection clamp | PDF / 118 Ko | |
| X20 System User´s Manual | PDF / 49 Mo |
| M-CAD (modèles mécaniques) | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| 3D File DXF/STEP X20AC0SA14.0010 | ZIP / 44 Ko |