General information
| Certifications | |
| CE | Yes |
| FCC | In preparation |
| IC | In preparation |
Interfaces
| USB | |
| Type | USB 1.1 |
| Variant | Type A |
| Transfer rate | Low speed (1.5 Mbit/s), full speed (12 Mbit/s) |
| RFID read/write transponder unit | |
| Type | For I-Code SLI transponder with amplitude modulation and MIFARE Classic, carrier frequency 13.56 MHz |
| Read/Write range in air | Approx. 1 to 3 cm |
Electrical properties
| Power consumption |
Max. 0.75 W |
| Supply voltage | 5 VDC ±20% (via USB) |
Operating conditions
| Degree of protection per EN 60529 | IP65 |
Ambient conditions
| Temperature | |
| Operation | 0 to 50°C |
| Storage | -20 to 60°C |
| Transport | -20 to 60°C |
| Relative humidity | |
| Operation | 5 to 90%, non-condensing |
| Storage | 5 to 90%, non-condensing |
| Transport | 5 to 90%, non-condensing |
Mechanical properties
| Dimensions | |
| Width | 34 mm |
| Height | 34 mm |
| Depth | 60 mm |
| Weight | 59 g |
Référence produit:
5E9040.29Description:
MIFARE transponder reader 22 mm USB
Accessoires optionnels
Miscellaneous
| 5A9010.43 | Transponder tag, black housing, read/write, SLI, 1 kbit, 13.56 MHz |
| 5A9010.44 | Transponder tag, white housing, read/write, SLI, 1 kbit, 13.56 MHz |
| 5A9010.45 | Transponder tag, yellow housing, read/write, SLI, 1 kbit, 13.56 MHz |
| 5A9010.46 | Transponder tag, red housing, read/write, SLI, 1 kbit, 13.56 MHz |
| 5A9010.47 | Transponder tag, green housing, read/write, SLI, 1 kbit, 13.56 MHz |
| 5A9010.48 | Transponder tag, blue housing, read/write, SLI, 1 kbit, 13.56 MHz |
| 5A9010.50 | Transponder in the form of a credit card color white, read/write, SLI, 1 kbit, 13.56 MHz |
| 5A9020.43 | Transponder tag, black housing, MIFARE Classic, 1 kB, 13.56 MHz read/write |
| 5A9020.44 | Transponder tag, white housing, MIFARE Classic, 1 kB, 13.56 MHz read/write |
| 5A9020.45 | Transponder tag, yellow housing, MIFARE Classic, 1 kB, 13.56 MHz read/write |
| 5A9020.46 | Transponder tag, red housing, MIFARE Classic, 1 kB, 13.56 MHz read/write |
| 5A9020.47 | Transponder tag, green housing, MIFARE Classic, 1 kB, 13.56 MHz read/write |
| 5A9020.48 | Transponder tag, blue housing, MIFARE Classic, 1 kB, 13.56 MHz read/write |
| 5A9020.50 | Transponder card, white MIFARE Classic, 1 kB, 13.56 MHz read/write |
| Certifications | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| EU Declaration of Conformity 5E9040.29 | PDF / 257 Ko |
| Documentation | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| Datasheet 5E9040.29 | PDF / 3 Mo |