Short description
| I/O module | 8 safe type A digital inputs, 4 pulse outputs, 24 VDC, 4 safe type A digital outputs, 24 VDC, 3 A, OSSD <500 µs, 2 safe type B2 digital outputs, 24 VDC, 50 mA, OSSD <500 µs, SafeLOGIC-X technology |
General information
| B&R ID code | 0x2F20 |
| Status indicators | I/O function per channel, operating state, module status |
| Diagnostics | |
| Module run/error | Yes, using LED status indicator and software |
| Outputs | Yes, using LED status indicator and software |
| Inputs | Yes, using LED status indicator and software |
| Power consumption | |
| Bus | 0.4 W |
| Internal I/O | 2.5 W |
| Electrical isolation | |
| Channel - Bus | Yes |
| Channel - Channel | No |
| Certification | |
| CE | Yes |
| cULus | |
| ATEX Zone 2 | In preparation |
| EN IEC 61508:2010, EN IEC 62061:2010, EN ISO 13849-1:2008, EN IEC 61511:2004 | Yes |
| EN 50156-1:2004 | Yes |
Safety characteristics
| Note | See section "Safety characteristics". |
Safe digital inputs
Pulse outputs
Operating conditions
| Mounting orientation | |
| Horizontal | Yes |
| Vertical | Yes |
| Installation at elevations above sea level | 0 to 2000 m, no limitation |
| EN 60529 protection | IP20 |
Environmental conditions
| Temperature | |
| Operation | |
| Horizontal installation | 0 to 60°C |
| Vertical installation | 0 to 50°C |
| Derating | See section "Derating". |
| Storage | -40 to 85°C |
| Transport | -40 to 85°C |
| Relative humidity | |
| Operation | 5 to 95%, non-condensing |
| Storage | 5 to 95%, non-condensing |
| Transport | 5 to 95%, non-condensing |
Mechanical characteristics
| Note |
Order 2x safety-keyed terminal block separately. Order 1x safety-keyed bus module separately. |
| Spacing | 25+0.2 mm |
Référence produit:
X20SLX842-1Description:
X20 SafeLOGIC-X controller (Safety+) 8 safe type A digital inputs, 4 pulse outputs, 24 VDC, 4 safe type A digital outputs, 24 VDC, 3 A, OSSD <500 µs, 2 safe type B digital outputs, 24 VDC, 50 mA, OSSD <500 µs
Accessoires obligatoires
| Automation Studio HW Upgrades | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| V6.0 HW Upgrade (X20SLX842-1) | EXE / 620 Ko | |
| V6.0 HW Upgrade (X20SLX842-1) | EXE / 620 Ko | |
| V6.0 HW Upgrade (X20SLX842-1) | EXE / 620 Ko | |
| V6.0 HW Upgrade (X20SLX842-1) | EXE / 620 Ko |
| Documentation | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| Data sheets SafeIO and SafeLogic | PDF / 29 Mo | |
| Integrated safety technology user's manual | PDF / 59 Mo |
| E-CAD (modèles Electro ou EPLAN) | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| Makro-/Artikeldaten (X20SLX842-1) | EXE / 966 Ko |
| Outils / Utilitaires / Exemples | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| Sistema (VDMA) library | ZIP / 5 Ko |