General information
| Certifications | |
| CE | Yes |
| UL |
cULus E115267 Industrial control equipment |
Display
| Colors | Black on white |
| Resolution | 128 x 240 pixels |
| Number of characters/line | 40 |
| Number of lines | 16 |
| Touch grid | - |
| Font sizes | Single, double, quadruple |
| Character height | 4 mm |
| Backlight | |
| Type | CFL (miniature fluorescent tube) |
Keys
| Function keys | 14 with LED (yellow) |
| Soft keys | 18 with LED (yellow) |
| Cursor keys | 4 |
| Number block | 12 |
| Other keys | 1 with LED |
Electrical properties
| Current consumption | 300 mA at 24 VDC |
Ambient conditions
| Temperature | |
| Operation | 0 to 50°C |
| Storage | -20 to 60°C |
| Relative humidity | |
| Operation | 20 to 85% |
| Storage | 20 to 90% |
Mechanical properties
| Dimensions | |
| Width | 350 mm |
| Height | 220 mm |
| Depth | 38.6 mm |
| Format | Landscape |
Référence produit:
4D1165.00-490Description:
PANELWARE graphic display panel, white LCD display, graphics-capable 16 x 40 characters or 128 x 240 pixels character height: 4.0 mm, black on white backlight IP65 aluminum front, horizontal 47 keys, 30 with LED
Accessoires optionnels
Undefined
| 4A0030.00-000 | PANELWARE set of legend strips, For graphic display panel 4D1165 (for 10 devices) |
| Documentation | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| Datasheet 4D1165.00-490 | PDF / 98 Ko | |
| Datasheet 4D1165.00-590 | PDF / 97 Ko |