Short description
| I/O module | 4 safe type A digital inputs, 4 pulse outputs, 24 VDC |
General information
Safety characteristics
| Note | See section "Safety characteristics". |
I/O power supply
| Nominal voltage | 24 VDC |
| Voltage range | 24 VDC -15% / +20% |
| Integrated protective function | Reverse polarity protection |
Safe digital inputs
Pulse outputs
Operating conditions
| Mounting orientation | |
| Horizontal | Yes |
| Vertical | Yes |
| Installation elevation above sea level | 0 to 2000 m, no limitation |
| Degree of protection per EN 60529 | IP20 |
Ambient conditions
| Temperature | |
| Operation | |
| Horizontal mounting orientation | 0 to 60°C |
| Vertical mounting orientation | 0 to 50°C |
| Derating | See section "Derating". |
| Storage | -40 to 85°C |
| Transport | -40 to 85°C |
| Relative humidity | |
| Operation | 5 to 95%, non-condensing |
| Storage | 5 to 95%, non-condensing |
| Transport | 5 to 95%, non-condensing |
Mechanical properties
| Note |
Order 1x safety-keyed terminal block separately. Order 1x safety-keyed bus module (single-width) separately. |
| Pitch | 12.5+0.2 mm |
Référence produit:
X20SI4110Description:
- 4 safe digital inputs
- 4 pulse outputs
- Sink circuit
- Software input filter configurable for each channel
- Single-width module
This single-width module is equipped with 4 safe digital inputs. It is designed for a nominal voltage of 24 VDC.
The module can be used to read various digital signals in safety-related applications up to PL e or SIL 3.
The module is equipped with filters that are individually configurable for switch-on and switch-off behavior. The module also provides pulse signals for diagnosing the sensor line.
This module is designed for X20 12-pin terminal blocks.
Accessoires obligatoires
Bus modules
Terminal blocks
| X20TB52 | X20 terminal block, 12-pin, safety-keyed |
| Automation Studio HW Upgrades | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| V4.0 HW Upgrade (X20SI4110) | EXE / 2 Mo | |
| V4.6 HW Upgrade (X20SI4110) | EXE / 2 Mo | |
| V6.0 HW Upgrade (X20SI4110) | EXE / 738 Ko |
| Documentation | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| Data sheets SafeIO and SafeLogic | PDF / 29 Mo | |
| Integrated safety technology user's manual | PDF / 59 Mo | |
| X20 Package leaflet ATEX/CSA | PDF / 2 Mo | |
| X20 System User´s Manual | PDF / 49 Mo |
| E-CAD (modèles Electro ou EPLAN) | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| X20 EPLAN P8 from V2.4 | EXE / 160 Mo |
| Outils / Utilitaires / Exemples | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| Sistema (VDMA) library | ZIP / 5 Ko |