Short description
| I/O module | 2 digital inputs 24 VDC for 3-wire connections, special functions |
General information
| B&R ID code | 0x1B8E |
| Status indicators | I/O function per channel, operating state, module status |
| Diagnostics | |
| Module run/error | Yes, using LED status indicator and software |
| Power consumption | |
| Bus | 0.15 W |
| Internal I/O | 0.82 W |
| Additional power dissipation caused by actuators (resistive) [W] | - |
| Certifications | |
| CE | Yes |
| UKCA | Yes |
| CRA (Cyber Resilience Act) | In preparation |
| ATEX |
Zone 2, II 3G Ex nA nC IIA T5 Gc IP20, Ta (see X20 user's manual) FTZÚ 09 ATEX 0083X |
| UL |
cULus E115267 Industrial control equipment |
| HazLoc |
cCSAus 244665 Process control equipment for hazardous locations Class I, Division 2, Groups ABCD, T5 |
| DNV |
Temperature: B (0 to 55°C) Humidity: B (up to 100%) Vibration: B (4 g) EMC: B (bridge and open deck) |
| CCS | Yes |
| LR | ENV1 |
| KR | Yes |
| ABS | Yes |
| BV |
EC33B Temperature: 5 - 55°C Vibration: 4 g EMC: Bridge and open deck |
| KC | Yes |
Digital inputs
| Nominal voltage | 24 VDC |
| Input characteristics per EN 61131-2 | Type 1 |
| Input voltage | 24 VDC -15% / +20% |
| Input current at 24 VDC | Typ. 10.5 mA |
| Input circuit | Sink |
| Input filter | |
| Hardware | ≤10 μs |
| Software | Default 0 ms, configurable between 0 and 25 ms in 0.2 ms intervals |
| Connection type | 3-wire connections |
| Input resistance | Typ. 2.23 kΩ |
| Additional functions | 50 kHz event counting, gate measurement |
| Switching threshold | |
| Low | <5 VDC |
| High | >15 VDC |
| Insulation voltage between channel and bus | 500 Veff |
Event counters
| Quantity | 2 |
| Signal form | Square wave pulse |
| Evaluation | Each positive edge, cyclic counter |
| Input frequency | Max. 50 kHz |
| Counter 1 | Input 1 |
| Counter 2 | Input 2 |
| Counter frequency | Max. 50 kHz |
| Counter size | 16-bit |
Gate time measurement
| Number of gate time measurements | 1 |
| Signal form | Square wave pulse |
| Evaluation | Positive edge - Negative edge |
| Counter frequency | |
| Internal | 48 MHz, 24 MHz, 12 MHz, 6 MHz, 3 MHz, 1.5 MHz, 750 kHz, 375 kHz, 187.5 kHz |
| Counter size | 16-bit |
| Length of pause between pulses | ≥100 µs |
| Pulse length | ≥20 µs |
| Supported inputs | Input 1 or input 2 |
Sensor power supply
Electrical properties
| Electrical isolation |
Channel isolated from bus Channel not isolated from channel |
Operating conditions
| Mounting orientation | |
| Horizontal | Yes |
| Vertical | Yes |
| Installation elevation above sea level | |
| 0 to 2000 m | No limitation |
| >2000 m | Reduction of ambient temperature by 0.5°C per 100 m |
| Degree of protection per EN 60529 | IP20 |
Ambient conditions
| Temperature | |
| Operation | |
| Horizontal mounting orientation | -25 to 60°C |
| Vertical mounting orientation | -25 to 50°C |
| Derating | - |
| Storage | -40 to 85°C |
| Transport | -40 to 85°C |
| Relative humidity | |
| Operation | 5 to 95%, non-condensing |
| Storage | 5 to 95%, non-condensing |
| Transport | 5 to 95%, non-condensing |
Mechanical properties
| Note |
Order 1x terminal block X20TB06 or X20TB12 separately. Order 1x bus module X20BM11 separately. |
| Pitch | 12.5+0.2 mm |
Référence produit:
X20DI2377Description:
- 2 digital inputs
- Sink connection
- 3-wire connections
- 2 counter inputs with 50 kHz counter frequency
- Gate measurement
- 24 VDC and GND for sensor supply
- Software input filter can be configured for entire module
The module is equipped with two inputs for 3-wire connections. Both inputs can be configured as event counters. Gate measurement is only ever possible on one channel.
This module is designed for X20 6-pin terminal blocks. If needed (e.g. for logistical reasons), the 12-pin terminal block can also be used.
Accessoires obligatoires
Bus modules
| Automation Studio HW Upgrades | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| V2.6 HW Upgrade (X20DI2377) | EXE / 421 Ko | |
| V2.6 HW Upgrade (X20DI2377) | EXE / 940 Ko | |
| V3.0 HW Upgrade (X20DI2377) | EXE / 420 Ko | |
| V3.0 HW Upgrade (X20DI2377) | EXE / 1 Mo | |
| V4.0 HW Upgrade (X20DI2377) | EXE / 1 Mo |
| Documentation | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| Data sheet X20DI2377 | PDF / 794 Ko | |
| X20 Package leaflet ATEX/CSA | PDF / 2 Mo | |
| X20 System User´s Manual | PDF / 49 Mo |
| E-CAD (modèles Electro ou EPLAN) | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| X20 EPLAN P8 from V2.4 | EXE / 160 Mo |
| M-CAD (modèles mécaniques) | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| 3D File DXF/STEP X20 Electronic module | ZIP / 10 Ko | |
| 3D File STEP X20 I/O-Slice | ZIP / 872 Ko | |
| Dimensions PDF X20 Electronic module | PDF / 3 Ko |