General information
| Max. cable length | 5 m (not including hub) |
| Certifications | |
| CE | Yes |
| UKCA | Yes |
| UL |
cULus E115267 Industrial control equipment |
Interfaces
| CompactFlash slot 1 | |
| Type | Type I |
| Connection | IDE/ATAPI |
| Activity LED | Signals read or write access to an inserted CompactFlash card |
| USB | |
| Type | USB 2.0 |
| Variant |
Type A front Type B back |
| Transfer rate | Low speed (1.5 Mbit/s), full speed (12 Mbit/s), high speed (480 Mbit/s) |
| Current-carrying capacity | Max. 500 mA |
CD/DVD drive
| Data buffer capacity | 8 MB |
| Data transfer rate | Max. 33.3 MB/s |
| Speed | Max. 5090 rpm ±1% |
| Noise level | Approx. 48 dBA in a distance of 50 cm (full read access) |
| Compatible formats |
CD-DA, CD-ROM mode 1/mode 2 CD-ROM XA mode 2 (form 1, form 2) Photo CD (single-/multi-session), Enhanced CD, CD text DVD-ROM, DVD-R, DVD-RW, DVD-Video DVD-RAM (4.7GB, 2.6GB) DVD+R, DVD+R (dual layer), DVD+RW |
| Laser class | Class 1 laser |
| Service life | 60000 POH (power-on hours) |
| Interface | IDE (ATAPI) |
| Startup time | |
| CD | Max. 14 seconds (from 0 rpm to read access) |
| DVD | Max. 15 seconds (from 0 rpm to read access) |
| Access time | |
| CD | 130 ms (24x) |
| DVD | 130 ms (8x) |
| Readable media | |
| CD | CD/CD-ROM (12 cm, 8 cm), CD-R, CD-RW |
| DVD | DVD-ROM, DVD-R, DVD-RW. DVD-RAM, DVD+R, DVD+R (dual layer), DVD+RW |
| Writable media | |
| CD | CD-R, CD-RW |
| DVD | DVD-R/RW, DVD-RAM (4.7 GB), DVD+R/RW, DVD+R (dual layer) |
| Read speed | |
| CD | 24x |
| DVD | 8x |
| Write speed | |
| CD-R | 10 to 24x |
| CD-RW | 10 to 24x |
| DVD+R | 3.3 - 8x |
| DVD+R (dual layer) | 2.4 - 4x |
| DVD+RW | 3.3 - 8x |
| DVD-R | 2 - 6x |
| DVD-R (dual layer) | 2 - 4x |
| DVD-RAM | 3 - 5x |
| DVD-RW | 2 - 6x |
| Write methods | |
| CD | Disk at once, session at once, packet write, track at once |
| DVD | Disk at once, incremental, overwrite, sequential, multi-session |
Disk drive
| Data transfer rate | 250 kbit/s (720 kB) or 500 kbit/s (1.25 MB and 1.44 MB) |
| Diskette media | High density (2HD) or normal density (2DD) 3.5" diskettes |
| Capacity | 720 kB / 1.25 MB / 1.44 MB (formatted) |
| MTBF | 30000 POH (power-on hours) |
| Rotational speed | Up to 360 rpm |
Operating conditions
| Degree of protection per EN 60529 | Front: IP65 (only with optional front cover), back: IP20 |
Ambient conditions
Mechanical properties
| Dimensions | |
| Width | 156 mm |
| Height | 52 mm |
| Depth | 140 mm |
| Weight | Approx. 1100 g (without front cover) |
Référence produit:
5MD900.USB2-01Description:
- Desktop or rack-mounted operation (mounting rail brackets)
- Integrated USB diskette drive
- Integrated DVD-RW/CD-RW drive
- Integrated IDE/ATAPI CompactFlash slot (hot pluggable)
- Integrated USB 2.0 connection (up to 480 Mbit high speed)
- +24 VDC supply (back)
- USB/B 2.0 connection (back)
- Optional front cover
The USB media drive is a drive combination with diskette, DVD-RW/CD-RW drive, CompactFlash slot and USB ports (front and back). It is connected to a USB port on the B&R Industrial PC.
Accessoires obligatoires
Accessories
Miscellaneous
| 5SWUTI.0000-00 | OEM Nero CD-RW Software, only available with a CD writer. |
USB accessories
| 5A5003.03 | Front cover for drives - 5A5003.02 - 5MD900.USB2 |
USB cables
| 5CAUSB.0018-00 | USB 2.0 connection cable - Type A - type B connector - 1.8 m |
| 5CAUSB.0050-00 | USB 2.0 connection cable - Type A - type B connector - 5 m |
| Documentation | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| Automation PC 620 User manual | PDF / 16 Mo |
| E-CAD (modèles Electro ou EPLAN) | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| APC EPLAN P8 from V2.4 | EXE / 99 Mo |