General information
| Certifications | |
| CE | Yes |
| CRA (Cyber Resilience Act) | Non-compliant |
Interfaces
| RFID read/write transponder unit | |
| Type | For 4102 and 4150 transponders with amplitude modulation, carrier frequency 125 kHz |
| Read/Write range in air | Min. 16 mm |
Electrical properties
| Power consumption | Approx. 0.15 W |
| Supply voltage | 5 VDC ±20% (via USB) |
Operating conditions
| Degree of protection per EN 60529 | IP65 (front) |
Ambient conditions
| Temperature | |
| Operation | 0 to 50°C |
| Storage | -20 to 60°C |
| Transport | -20 to 60°C |
| Relative humidity | |
| Operation | T ≤ 40°C: 5% to 90% non-condensing<BR/>T > 40°C: < 75% non-condensing |
Mechanical properties
| Dimensions | |
| Width | 44.4 mm |
| Height | 46.2 mm |
| Depth | 40.5 mm |
Référence produit:
5E9000.29Description:
- 125 kHz transponder read/write unit
- USB interface
Accessoires optionnels
Miscellaneous
| 5A9000.37 | Transponder tag, black housing, read-only, 4102, 40-bit, 125 kHz |
| 5A9000.38 | Transponder tag, white housing, read-only, 4102, 40-bit, 125 kHz |
| 5A9000.39 | Transponder tag, yellow housing, read-only, 4102, 40-bit, 125 kHz |
| 5A9000.40 | Transponder tag, red housing, read-only, 4102, 40-bit, 125 kHz |
| 5A9000.41 | Transponder tag, green housing, read-only, 4102, 40-bit, 125 kHz |
| 5A9000.42 | Transponder tag, blue housing, read-only, 4102, 40-bit, 125 kHz |
| 5A9000.43 | Transponder tag black housing, read/write, 4150, 928-bit, 125 kHz |
| 5A9000.44 | Transponder tag white housing, read/write, 4150, 928-bit, 125 kHz |
| 5A9000.45 | Transponder tag, yellow housing, read/write, 4150, 928-bit, 125 kHz |
| 5A9000.46 | Transponder tag, red housing, read/write, 4150, 928-bit, 125 kHz |
| 5A9000.47 | Transponder tag, green housing, read/write, 4150, 928-bit, 125 kHz |
| 5A9000.48 | Transponder tag, blue housing, read/write, 4150, 928-bit, 125 kHz |
| Documentation | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| Automation Studio transponder support | PDF / 62 Ko | |
| Datasheet 5E9000.29 | PDF / 330 Ko |