Short description
| Accessories | Dummy module without function |
General information
| Certifications | |
| CE | Yes |
| UKCA | Yes |
| CRA (Cyber Resilience Act) | In preparation |
| ATEX |
Zone 2, II 3G Ex nA nC IIA T5 Gc IP20, Ta (see X20 user's manual) FTZÚ 09 ATEX 0083X |
Operating conditions
| Mounting orientation | |
| Horizontal | Yes |
| Vertical | Yes |
| Installation elevation above sea level | |
| 0 to 2000 m | No limitation |
| >2000 m | Reduction of ambient temperature by 0.5°C per 100 m |
| Degree of protection per EN 60529 | IP20 |
Ambient conditions
| Temperature | |
| Operation | |
| Horizontal mounting orientation | -25 to 60°C |
| Vertical mounting orientation | -25 to 50°C |
| Derating | - |
| Storage | -40 to 85°C |
| Transport | -40 to 85°C |
| Relative humidity | |
| Operation | 5 to 95%, non-condensing |
| Storage | 5 to 95%, non-condensing |
| Transport | 5 to 95%, non-condensing |
Mechanical properties
| Note |
Order 1x terminal block X20TB32 separately. Order 1x bus module X20BM12 separately. |
| Pitch | 12.5+0.2 mm |
Référence produit:
X20ZF0002Description:
- Placeholder for later system expansion
- Use as terminal carrier
- Module without electrical function
- 240 V encoding
The module is used as a placeholder for later system expansion.
Accessoires obligatoires
| Automation Studio HW Upgrades | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| V3.0 HW Upgrade (X20ZF0002) | EXE / 963 Ko | |
| V4.0 HW Upgrade (X20ZF0002) | EXE / 789 Ko |
| Certifications | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| EU Data Act - X20 IO - Connected Product Information Notice | PDF / 92 Ko | |
| EU Declaration ATEX X20 | PDF / 218 Ko | |
| EU Declaration of conformity PLC X20 | PDF / 169 Ko | |
| UK Declaration PLC X20 | PDF / 151 Ko |
| Documentation | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| Data sheet X20ZF0002 | PDF / 432 Ko | |
| X20 System User´s Manual | PDF / 49 Mo |
| E-CAD (modèles Electro ou EPLAN) | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| X20 EPLAN P8 from V2.4 | EXE / 160 Mo |
| M-CAD (modèles mécaniques) | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| 3D File DXF/STEP X20 Electronic module | ZIP / 10 Ko | |
| 3D File STEP X20 I/O-Slice | ZIP / 872 Ko | |
| Dimensions PDF X20 Electronic module | PDF / 3 Ko |