Short description
| I/O module | 8 digital outputs 24 VDC for 1-wire connections |
General information
Digital outputs
| Variant | Current-sourcing FET |
| Nominal voltage | 24 VDC |
| Switching voltage | 24 VDC -15% / +20% |
| Nominal output current | 0.5 A |
| Total nominal current | 4 A |
| Connection type | 1-wire connections |
| Output circuit | Source |
| Output protection |
Thermal shutdown in the event of overcurrent or short circuit (see value "Short-circuit peak current") Internal freewheeling diode for switching inductive loads (see section "Switching inductive loads") |
| Diagnostic status | Output monitoring with 10 ms delay |
| Leakage current when the output is switched off | 5 µA |
| RDS(on) | 210 mΩ |
| Peak short-circuit current | <12 A |
| Switch-on in the event of overload shutdown or short-circuit shutdown | Approx. 10 ms (depends on the module temperature) |
| Switching delay | |
| 0 → 1 | <300 µs |
| 1 → 0 | <300 µs |
| Switching frequency | |
| Resistive load | Max. 500 Hz |
| Inductive load | See section "Switching inductive loads". |
| Braking voltage when switching off inductive loads | Typ. 50 VDC |
| Insulation voltage between channel and bus | 500 Veff |
Electrical properties
| Electrical isolation |
Channel isolated from bus Channel not isolated from channel and I/O power supply |
Operating conditions
| Mounting orientation | |
| Horizontal | Yes |
| Vertical | Yes |
| Installation elevation above sea level | |
| 0 to 2000 m | No limitation |
| >2000 m | Reduction of ambient temperature by 0.5°C per 100 m |
| Degree of protection per EN 60529 | IP20 |
Ambient conditions
| Temperature | |
| Operation | |
| Horizontal mounting orientation | -25 to 60°C |
| Vertical mounting orientation | -25 to 50°C |
| Derating | - |
| Storage | -40 to 85°C |
| Transport | -40 to 85°C |
| Relative humidity | |
| Operation | 5 to 95%, non-condensing |
| Storage | 5 to 95%, non-condensing |
| Transport | 5 to 95%, non-condensing |
Mechanical properties
| Note |
Order 1x terminal block X20TB12 separately. Order 1x bus module X20BM11 separately. |
| Pitch | 12.5+0.2 mm |
Référence produit:
X20DO8322Description:
- 8 digital outputs
- Source connection
- 1-wire connections
- Integrated output protection
This module is equipped with 8 outputs for 1-wire connections. The outputs are designed for a source circuit.
Accessoires obligatoires
| Automation Studio HW Upgrades | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| V2.6 HW Upgrade (X20DO8322) | EXE / 427 Ko | |
| V2.6 HW Upgrade (X20DO8322) | EXE / 1 Mo | |
| V3.0 HW Upgrade (X20DO8322) | EXE / 427 Ko | |
| V3.0 HW Upgrade (X20DO8322) | EXE / 2 Mo | |
| V4.0 HW Upgrade (X20DO8322) | EXE / 1 Mo | |
| V6.0 HW Upgrade (X20DO8322) | EXE / 1 Mo |
| Documentation | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| Data sheet X20DO8322 | PDF / 714 Ko | |
| X20 Package leaflet ATEX/CSA | PDF / 2 Mo | |
| X20 System User´s Manual | PDF / 49 Mo |
| E-CAD (modèles Electro ou EPLAN) | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| X20 EPLAN P8 from V2.4 | EXE / 160 Mo |
| M-CAD (modèles mécaniques) | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| 3D File DXF/STEP X20 Electronic module | ZIP / 10 Ko | |
| 3D File STEP X20 I/O-Slice | ZIP / 872 Ko | |
| Dimensions PDF X20 Electronic module | PDF / 3 Ko |