Short description
| Bus module | X20 Compact-S PLC base - backplane for Compact-S PLC and Compact-S PLC power supply module |
| Interfaces | 1x RS485 connection |
General information
| B&R ID code | 0xF4D1 |
| Power consumption | |
| Bus | 0.55 W |
| Internal I/O | - |
| Additional power dissipation caused by actuators (resistive) [W] | - |
| Certifications | |
| CE | Yes |
| UKCA | Yes |
| CRA (Cyber Resilience Act) | In preparation |
I/O power supply
| Nominal voltage | 24 VDC |
| Permissible contact load | 10 A |
Electrical properties
| Electrical isolation | Bus not isolated from RS485 |
Operating conditions
| Mounting orientation | |
| Horizontal | Yes |
| Vertical | Yes |
| Installation elevation above sea level | |
| 0 to 2000 m | No limitation |
| >2000 m | Reduction of ambient temperature by 0.5°C per 100 m |
| Degree of protection per EN 60529 | IP20 |
Ambient conditions
| Temperature | |
| Operation | |
| Horizontal mounting orientation | -25 to 60°C |
| Vertical mounting orientation | -25 to 50°C |
| Derating | - |
| Storage | -40 to 85°C |
| Transport | -40 to 85°C |
| Relative humidity | |
| Operation | 5 to 95%, non-condensing |
| Storage | 5 to 95%, non-condensing |
| Transport | 5 to 95%, non-condensing |
Mechanical properties
| Note | Left and right X20 end cover plates included in delivery |
| Pitch | 37.5+0.2 mm |
Référence produit:
X20BB53Description:
- Base for all X20 Compact-S controllers
- RS485 connection
- Integrated terminating resistor
The bus base is the basis for all X20 Compact-S controllers.
The left and right end cover plates are included in delivery.
| Automation Studio HW Upgrades | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| V4.11 HW Upgrade (X20BB53) | EXE / 649 Ko |
| Certifications | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| EU Declaration ATEX X20 | PDF / 218 Ko | |
| EU Declaration of conformity PLC X20 | PDF / 169 Ko | |
| UK Declaration PLC X20 | PDF / 151 Ko |
| Documentation | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| Data sheet X20BB53 | PDF / 467 Ko |
| E-CAD (modèles Electro ou EPLAN) | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| Makro-/Artikeldaten 4.0.3 (X20BB53) | EXE / 582 Ko |
| M-CAD (modèles mécaniques) | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| 3D File DXF/STEP X20BB2x/5x/80 | ZIP / 920 Ko |