General information
| RoHS-compliant | Yes |
| Cooling and mounting type | Wall mounting |
| Certifications | |
| CE | Yes |
| UKCA | Yes |
| CRA (Cyber Resilience Act) | Not applicable |
| UL |
UL E208678 Power circuit and motor-mounted apparatus - Component |
| KC | Yes |
Motor holding brake connection
| Terminal connection cross section | |
| Flexible and fine-stranded wires | |
| With wire end sleeve | 1.5 to 10 mm² |
| Approbation data | |
| UL/C-UL-US | 24 to 6 AWG |
| CSA | 22 to 6 AWG |
Braking resistor
| Continuous power depending on mounting orientation | |
| Standing horizontally | 388 W |
| Hanging vertically | 424 W |
| Reduction of continuous power depending on ambient temperature | 7.5 W/K (starting at 40°C) |
| Ohmic resistance | 50 Ω ±10% |
| Max. operating voltage | 850 VDC |
| Insulation voltage type test | 4,000 VAC |
| Intrinsically safe | Yes (for operating voltages ≥500 VDC) |
| Variant | |
| RB1, RB2 | Terminals with tension spring technology |
| PE | M5 threaded bolt |
| Shield connection | Yes, on the connection box via high-strength cable gland |
| Terminal cable outer cross section dimension of attachment cable | 9 to 16.6 mm |
Temperature model data
| Thermal resistance between braking resistor and environment depending on mounting orientation | |
| Standing horizontally | 1.657 K/W |
| Hanging vertically | 1.517 K/W |
| Thermal capacity | 30.88 Ws/K |
| Max. permissible overtemperature | 683°C |
Operating conditions
| Permissible mounting orientations | |
| Standing horizontally | Yes |
| Hanging vertically | |
| Connection box, bottom | Yes |
| Connection box, top | No |
| Degree of protection per EN 60529 | |
| Standing horizontally | IP20 |
| Hanging vertically | |
| Connection box, bottom | IP21 |
| Connection box, top | - |
Ambient conditions
| Temperature | |
| Operation | -40 to 90°C |
| Relative humidity | |
| Operation | 5 to 95% |
Mechanical properties
| Dimensions | |
| Width | 124 mm |
| Height | 121 mm |
| Depth | 403 mm |
| Weight | 2.4 kg |
Référence produit:
8B0W0045H000.000-1Description:
8B0W external braking resistors can be used to dissipate braking energy with B&R drive systems.
- Compact design
- High peak load capacity
- Intrinsically safe
- IP20 protection
- Optimally suited for B&R drive systems
| Automation Studio HW Upgrades | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| V6.0 HW Upgrade (8B0W0045H000.000-1) | EXE / 565 Ko |
| Certifications | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| ACOPOSmulti KC certificates | ZIP / 3 Mo | |
| EU Declaration Servos ACOPOSmulti | PDF / 219 Ko | |
| UK Declaration Servos ACOPOSmulti | PDF / 109 Ko |
| Documentation | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| 8B0W0045H000.000-1 Datasheet | PDF / 669 Ko | |
| ACOPOS P3 User´s Manual | PDF / 178 Mo | |
| ACOPOS User´s Manual | PDF / 49 Mo | |
| ACOPOSmulti User´s Manual | PDF / 308 Mo | |
| Datasheet 8B0W0045H000.000-1 | PDF / 669 Ko |
| M-CAD (modèles mécaniques) | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| 3D file STEP 8B0W0045H000.000-1 | ZIP / 1 Mo |