Short description
| I/O module | 4 analog inputs, 4 analog outputs |
General information
| Status indicators | Converter function, start pulse for software timing |
| Diagnostics | |
| Module status | Yes, using software |
| Converter | Yes, using LED status indicator |
| Power consumption | |
| 24 VDC | 5.0 W |
| 5 VDC | 1.5 W |
| Total | 6.5 W |
| Electrical isolation | |
| Channel - Channel | No |
| Channel - PLC | Yes |
| Certifications | |
| CE | Yes |
| UKCA | Yes |
| UL |
cULus E115267 Industrial control equipment |
Analog inputs
Analog outputs
Operating conditions
| Degree of protection per EN 60529 | IP20 |
Ambient conditions
| Temperature | |
| Operation | 0 to 60°C |
| Storage | -25 to 70°C |
| Relative humidity | |
| Operation | 5 to 95% |
Mechanical properties
| Note | Order 1x terminal block TB170 separately. |
| Dimensions | |
| Width | System 2005 single-width |
| Can be installed on | |
| Base unit | Yes |
| Expansion unit | Yes |
Référence produit:
3AM050.6Description:
2005 analog mixed module, 4 inputs, 0 to 10 V, 12-bit, 4 outputs, ±10 V, 12-bit, order 1x terminal block TB170 separately!
Accessoires obligatoires
| Automation Studio HW Upgrades | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| V2.6 HW Upgrade (3AM050.6) | EXE / 398 Ko | |
| V3.0 HW Upgrade (3AM050.6) | EXE / 397 Ko |
| Documentation | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| Datasheet 3AM050.6 | PDF / 470 Ko |